.NET i takie tam

MEDC odwołane :(

4 Komentarze

Microsoft oficjalnie potwierdził, że w tym roku konferencja Mobile and Embedded Developers Conference, w skrócie MEDC, się nie odbędzie, a prezentowane na niej zagadnienia zostaną zawarte w ramach konferencji TechEd. Przynajmniej tak ma się to odbyć w Stanach, co do wydarzenia Europejskiego należy podejrzewać, że przebiegnie ono podobnie, (chociaż jak to zwykle bywa na nieco mniejszą skalę).
Tą wiadomość mogę skomentować jednym słowem: szkoda! Generalnie zauważyłem, że im większa konferencja – to, w tym większej ilości interesujących prezentacji, nie mogę uczestniczyć, gdyż akurat w tym samym czasie a innym miejscu odbywa się coś ciekawszego. Z oczywistych względów nie lubię dokonywać takich wyborów. Również trudniej jest nawiązać kontakty z innymi developerami z tej samej dziedziny, a podczas wieczornych dyskusji przy piwie i zakąskach jesteśmy zagrożeni wciągnięciem w sam wir bitwy o wyższość C# nad Visual Basic’em czy na odwrót – zamiast np. dyskutować o możliwościach oferowanych przez MS Synchronization Services pod kątem urządzeń przenośnych.
Istnieje jeszcze inna obawa, Microsoft, w mojej opinii, nie przykłada się do tworzenia rozwiązań mobilnych. Fakt robi zdecydowanie więcej niż jeszcze jakiś czas temu, ale imho to nie wystarczy, aby zapewnić mu pozycję niekwestowanego lidera. Zresztą nie tyle ilość, co jakość się liczy – a i tu chłopaki z Redmond się nie popisują. Na poparcie moich słów wspomnę tylko system Windows Mobile 6 – który w zapowiedziach miał być kamieniem milowym oprogramowania urządzeń mobilnych, a w efekcie powstał system na bazie wcześniejszego usuwający, co poniektóre jego bolączki, ale już z tym samym, mało wygodnym interfejsem i tymi samymi ograniczeniami architektonicznymi, co jego protoplasta.
A pamiętać trzeba, że konkurencja nie śpi – Apple przygotowuje programistyczne SDK dla iPhone’a (te chłopaki to dopiero zrobili dobrą robotę projektując UI), Google wypuścił swojego Androida i jest on implementowany w pierwszych urządzeniach, (o czym możemy przeczytać tutaj).
Ja rozumiem, że Microsoft celuje głównie w klientów korporacyjnych i wierzy w potęgę swojego zaplecza backend’owego jak i niskie ceny urządzeń oferowanych przez jego partnerów dla odbiorców biznesowych. Ale czy to wystarczy, ceny urządzeń miarowo idą w dół, przy towarzyszącym mi wzroście możliwości tych, że urządzeń a potęga zaplecza, wydaje się dość złudna, bo kto nas zapewni, że jutro ktoś nie zaoferuje jakiś nowych tańszych/efektywniejszych rozwiązań.

 

Reklamy

Written by sakowicz

Styczeń 21, 2008 @ 10:56 am

Napisane w Misc

Komentarze 4

Subscribe to comments with RSS.

 1. […] Here’s another interesting post I read today by .NET i takie tam […]

  IPhone » MEDC odwołane :(

  Styczeń 21, 2008 at 12:51 pm

 2. Co tu dużo mówić. Android zapowiada się świetnie, aż przychodzi mi na myśl, że niedługo Google podbije Microsoft w każdej dziedzinie, nawet OS-ów na PC (kto wie…). WM6 prawie niczym nie różni się od WM5 i o ile jeszcze funkcjonalność urządzenia jest na miejscu jako telefon, to ten cały przenośny Office i w zastosowaniu do Internetu – jest beznadziejny.

  nameczanin

  Styczeń 21, 2008 at 1:03 pm

 3. e tam,

  Microsoft znów poczeka, az sie konkurencja wykrwawi, przetrze szlaki i dopiero wówczas ruszy do boju. Symbian / Apple / Google / mnóstwo firmy w Azji wyruszylo na sciezke ‚mobilna’ – a kolos powoli kroczy za nimi, czasem zbierze gdzies jakis lup (Zune?) czasem sie lekko potknie (UMPC) ale od kilkudziesieciu lat dobrze na tym wychodzi 😉

  stic

  Styczeń 21, 2008 at 2:59 pm

 4. oj od razu wykrwawią 😉 zdobędą doświadczenie i klientów, a jak Ci się przyzwyczają do jednej marki do jej sposobu działania to nasz gigant będzie musiał wykupić sporo firm aby wykroić odpowiedni kawałek tortu dla siebie. A może to być tym trudniejsze, że gracze są dość silni.

  sakowicz

  Styczeń 22, 2008 at 11:14 am


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: