.NET i takie tam

.NET Compact Framework 3.5 Power Toys

with one comment

Pojawiła się kolejna wersja zbioru power toys‚ów dla .NET Compact Framework‚u wersji 3.5 – numerek wersji trzeba podkreślić, gdyż jest on bardzo ważny, o czym za chwilę. W skład pakietu wchodzą:

 • Remote Performance Monitor and GC Heap Viewer – super narzędzie umożliwiające nam dostęp do wszelakiej maści liczników pozwalających określić wydajność naszej aplikacji. Dodatkowo mamy możliwość podejrzenie stosu Garbage Collectora (GC) i zapisania jego stanu w celu późniejszej analizy, świetnie nadaje się to do poszukiwania ‚wycieków pamięci’. Wcześniejsze wersje tego narzędzia nie umożliwiały pracy z emulatorem, w tym wydaniu ograniczenie to zostało zniesione i nie musimy posiadać fizycznego urządzenia do przeprowadzenia testów. Zastanawia mnie jednak, jak testy na emulatorze mają się do testów na rzeczywistym PDA, wydaje mi się, że nie powinno być jakiś strasznych rozbieżności. Na pewno wystarczy do wyrobienia sobie poglądu jak nasza aplikacja się sprawuje.
 • NETCF CLR Profiler (NetCFCLRProfiler.exe)- to jest dopiero narzędzie, potrafi przedstawić graficzną reprezentację następujących po sobie alokacji i de-alokacji pamięci, kolejność wywołań funkcji itp.
 • App Configuration Tool (NetCFcfg.exe) – Narzędzie które uruchomione na urządzeniu, pokaże nam zainstalowane wersje .NET CF oraz informacje o DLL‚ach znajdujących się w GAC’u. Dodatkowo pozwoli zmienić domyślną wersję Framework‚a na której będą wykonywane wszystkie jak i poszczególne aplikacje (oczywiście te bez pre-definiowanej wersji).
 • NETCF ServiceModel Metadata Tool (NetCFSvcUtil.exe) – Pisząc aplikacje będącą klientem Windows Communication Foundation (WCF) na pewno docenimy tą aplikację. Pozwala ona na generację proxy którego możemy skorzystać w naszej aplikacji. Generalnie jest to odpowiednik desktopowego narzędzia svcutil.exe.
 • Remote Logging Configuration Tool & Log Viewer (NetCFLogging.exe & logviewer.exe) – narzędzia do konfiguracji, opcji logowania, jakie są wbudowane w .NET CF (ładownie assembly, interakcja z kodem natywnym, interakcja z siecią, logowanie błędów etc.) jak i narzędzie do przeglądania tych, że logów.

Jakiś czas temu usilnie próbowałem uruchomić NETCF CLR Profiler i guzik, nic z tego nie wychodziło, co uruchomiłem profilera otrzymywałem error ‚This operation returned because the timeout period expired. (Exception from HRESULT: 0x800705B4) 800705b4‚.
Problem okazał się być prosty, aplikacja którą próbowałem przetestować, korzystała z .NET CF 2.0, a nasze narzędzie jak się później eksperymentalnie dowiedziałem nie jest z nią kompatybilne. Proste prze-kompilowanie aplikacji w Visual Studio 2008 też nic nie da gdyż musimy, zmienić docelową platformę, co w moim przypadku prowadziło do jakiś dziwnych błędów typu ‚Unknown type to set.‚. Jeszcze nie miałem czasu sprawdzić o co chodzi z tym błędem ale podejrzewam, że jest to powiązane z SQL Compact Edition 2.0/3.5 i różnymi wersjami plików *.sdf.

Najprostszym sposobem upewnienia się, że nasza aplikacja (skompilowana w Visual Studio 2005) będzie pracowała na platformie w wersji 3.5 jest skorzystanie z Application Configuration Tool (NetCFcfg.exe). Innym sposobem jest jawne określenie pożądanej wersji w pliku konfiguracyjnym aplikacji (<app_name.exe.config>). Przykładowy plik może wyglądać następująco:

<?xml version="1.0" encoding="utf-8" ?>
<configuration>
 <startup>
  <supportedRuntime version="v3.5.7283"/>
 </startup>
 <runtime>
  <compatibilityversion major="3.5" minor="0"/>
 </runtime>
</configuration>

Oczywiście plik konfiguracyjny należy umieścić w katalogu głównym naszej aplikacji. Ten sposób, jest bardziej przydatny w sytuacji, gdy robimy deployment aplikacji na wiele urządzeń i chcemy się upewnić, że wszystkie będą pracowały pod kontrolą określonej wersji platformy .NET.

Reklamy

Written by sakowicz

Grudzień 12, 2007 @ 10:59 am

Napisane w .NET CF, Tools

Jedna odpowiedź

Subscribe to comments with RSS.

 1. good

  hoero

  Marzec 21, 2008 at 5:34 am


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: