.NET i takie tam

Nie GPhone a Android

6 Komentarzy

Od jakiegoś czasu słychać było pogłoski o, GPhone, który jakoby miał być telefonem stworzonym przez Google’a. Google ani nie zaprzeczał ani potwierdzał plotek, co tylko budowało atmosferę tajemniczości wokół projektu i zachęcało do dalszych domniemywań. Koniec z końców nowy produkt ujrzał światło dzienne – nazywa się Android. Nie jest to jednak telefon, nie jest to nawet fizyczne urządzenie.
Android to nazwa nowej platformy mobilnej – składającej się z systemu operacyjnego dla urządzeń mobilnych i zestawu narzędzi programistycznych. System operacyjny oparty jest o jądro Linux’a, natomiast językiem programowania jest Java. Szczegółowe informacje można oczywiści znaleźć na stronie projektu. Młody jeszcze projekt wydaje się być dobrze przemyślany a SDK zorientowane na łatwość tworzenia aplikacji. Google umieściło w internecie poniższy filmik, obrazujący prostotę tworzenia aplikacji:

Na pewno nie zachwyci on developerów platformy .NET Compact Framework, gdyż nie oferuje chociażby graficznego interfejsu użytkownika, jednakże, w niedalekiej przyszłości, należy się spodziewać sporej liczby nowych narzędzi.
Podsumowując – Google rozpoczyna ekspansję, na obszary, w których aktualnie Microsoft jest dominującym graczem i teraz pytanie jak wielki kawałek rynku uda mi się pozyskać dla siebie? Należy pamiętać, że Windows Mobile i .NET Compact Framework, to nie wszystko, z czym przyjdzie się chłopakom z Google zmierzyć – kilka lat obecności MS na rynku urządzeń mobilnych zaowocowało doświadczeniem, umowami czy programami partnerskimi z producentami urządzeń jak i również imponującą liczbą aplikacji biznesowych.


Reklamy

Written by sakowicz

Listopad 16, 2007 @ 9:11 am

Napisane w .NET CF, Devices, Misc, Tools

Komentarzy 6

Subscribe to comments with RSS.

 1. „Na pewno nie zachwyci on developerów platformy .NET Compact Framework” Mnie zachwyca 😉 powoli myślę o przejściu na drugą stronę czytaj java i tematy z nią związane 🙂

  Ris

  Listopad 30, 2007 at 8:03 pm

 2. Super 🙂 Jak już się przesiądziesz, podziel się doświadczeniami.

  sakowicz

  Grudzień 1, 2007 at 7:34 pm

 3. Jasne ale to przesiadanie może chwile potrwać 🙂

  Ris

  Grudzień 2, 2007 at 5:45 pm

 4. Ja po dłuższym pisaniu aplikacji na compact framework, wziąłem do napisania midlet na telefony. W sumie prosta aplikacja + GPS + Web Services.
  Powiem tylko, że jak siadam to klnę średnio 5 razy na minutę, a po godzinie ogarnia mnie irytacja… 😉

  Nox

  Grudzień 13, 2007 at 4:19 pm

 5. Dokładnie, jeszcze nie miałem okazji przejrzeć Android’a, ale mam nadzieję, że jest lepiej przemyślany. Kurcze chciałem się pobawić, jeszcze .NET CF na Symbiana i niema kiedy :/

  sakowicz

  Grudzień 13, 2007 at 7:44 pm

 6. @Nox
  Jeśli mowa a Android to jest to inicjatywa mająca na celu zunifikowanie tworzenia oprogramowania na telefony, pda. Systemy operacyjne takie jak windows mobile są zbytnio zamknięte, obwarowane licencjami. Wszystko to powoduje, że tworzenie oprogramowania na różne urządzenia jest utrudnione.

  Ris

  Grudzień 13, 2007 at 9:19 pm


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: