.NET i takie tam

Wirtualizacja systemów

3 Komentarze

Z większą mocą obliczeniową komputerów wiążą się większe możliwości. Nie tylko dla tego, że możemy wycinać w pień kolejne rzesze potworów w coraz to nowszych grach (zaraz na warsztat wchodzi Wiedźmin 😉 ) ale również dlatego, że możemy np. skorzystać z dobrodziejstwa wirtualizacji. Niema chyba lepszego sposobu na zachowanie „czystego” warsztatu pracy. Znam kilka osób które całkowicie pracują w wirtualnym środowisku tj. główny system operacyjny służy im do słuchania słuchania muzyki, przeglądania stron a jedynymi większymi programami są składniki pakietu Office. Resztę narzędzi mają w jednym/kilku wirtualnych systemach chodzących pod kontrolą Virtual PC. Brzmi fajnie i może kiedyś skorzystam, ale jak na razie, programy z których używam na co dzień, mam zainstalowane w głównym systemie operacyjnym.
W systemach wirtualnych, instaluję oprogramowanie z którego korzystam sporadycznie, przykładowo od czasu do czasu muszę odpalić Visual Studio 2003, a którego z oczywistych względów nie chcę instalować w systemie głównym. Posiadam również specjalny obraz systemu, w którym testują oprogramowanie, nie tylko to napisane prze ze mnie ale również to ściągnięte z internetu, co do którego działania nie jestem pewien. Dzięki temu mój główny system jest wolny od wszelkich śmieci jakie tego typu oprogramowanie zostawia po sobie.

Wszystkim którzy chcieli by zacząć wykorzystywać Virtual PC w swojej pracy poleca artykuł ‚Fast XP on a VPC‚, gdzie autor opisuje co włączyć a co wyłączyć aby wirtualny XP obciążał nasz system jak najmniej. Osobiście proponuję ominąć fragment który mówi o czyszczeniu systemu z niepotrzebnych plików, nie musimy robić tego manualnie a wystarczy, że wykorzystamy np. darmowy program CCleaner.
Problemem Virtual PC jest to, że gdy tworzy on obraz, rozmiar pliku tylko rośnie, nawet gdy przestrzeń która została za-alokowana nie jest wykorzystywana. Dlatego po stworzeniu obrazu i ew. po jakiś większych zmianach w wirtualnym systemie, warto wykonać kompaktowanie. Autor niby wspomniał o nim, ale nie opisał procedury. Otóż najpierw musimy uruchomić Virtual Disk Precompactor – aby to zrobić uruchamiamy nasz wirtualny system i montujemy do napędu CD obraz Virtual Disk Precompactor.iso, (przy standardowej instalacji powinien się on znaleźć w katalogu: c:\Program Files\Microsoft Virtual PC\Virtual Machine Additions\). Ten automatycznie się uruchamia i pyta czy wykonać pre-kompaktowanie, proces ten może trochę potrwać. Po zakończeniu operacji, zamykamy system i przechodzimy do konsoli Vistual PC i z menu File wybieramy Virtual Disk Wizard. Wybieramy ‚Edit an existing virtual disk‚ i wskazujemy obraz systemu do kompaktowania, a następnie rodzaj operacji Compact i Replacing the original file. I gotowe. Jakie są wyniki kompaktowania, u mnie obraz czystego systemu przed kompaktowaniem wynosił 1.7 Gb natomiast po kompaktowaniu ok. 850 Mb.

Reklamy

Written by sakowicz

Listopad 9, 2007 @ 4:36 pm

Napisane w Misc, Tools

Komentarze 3

Subscribe to comments with RSS.

 1. Virtual PC – oprogramowanie, ktorego jedyna zaleta jest integracja z hostem. Schody zaczynaja sie, gdy chcemy zainstalowac system inny niz Windows. Konia z rzedem temu, komu uda zainstalowac sie Ubuntu 7.10, Fedore 8 czy nawet SuSE 10.2 pod Virtual PC, bez zadnych kombinacji i przerobek.

  Daleka droga do funkcjonalnosci i stabilnosci VMWare. Cena Virtual PC i VMWare Server jest identyczna (sa darmowe), wiec wybor wydaje mi sie oczywisty.

  ptashek

  Listopad 16, 2007 at 9:52 am

 2. Czyli nasz gigant się nie przykłada 😉 Ciekawa uwaga, jakoś nigdy nie miałem potrzeby instalować czegokolwiek innego niż systemy z spod znaku Windows.
  Planuję pobawić się Ubuntu i Mono, więc będę miał okazję samemu się przekonać VPC się sprawuje. Takie pytanko, jeśli chodzi o szybkość działania tych produktów, jakieś opinie?

  sakowicz

  Listopad 16, 2007 at 10:15 am

 3. Ja miałem oba zainstalowane i VMWare mniej potrzebuje zasobów i jest szybszy.

  Ris

  Listopad 16, 2007 at 11:10 am


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: