.NET i takie tam

Hop … Hop … Hopper

with one comment

Hopper jest kolejnym narzędziem, dostarczonym nam z Windows Mobile 6 SDK. Jego zadaniem jest pomóc nam w poszukiwaniu potencjalnych problemów. Jak on działa? Otóż Hopper nie robi nic innego, poza ‚bombardowaniem’ ekranu naszego PDA symulowanymi, przypadkowymi, naciśnięciami rysika tudzież klawiatury. Ponieważ, narzędzie, początkowo przeznaczone było do testowania samego systemu – symulowane kliknięcia obejmują cały ekran naszego urządzenia. To może prowadzić do zamknięcia bądź przysłonięcia, testowanej przez nas aplikacji. Dlatego też aby temu zaradzić potrzebny jest dodatkowy program tzw. FocusApp którego zadaniem jest okresowe uruchamianie testowanej przez nas aplikacji. Prosty przykład takiego programu można znaleźć w katalogu <sdk_root>\Tools\FocusApp, aby go przystosować do naszych potrzeb musimy jedynie zmienić ścieżkę do aplikacji którą planujemy testować:

// Adjust the following to suit your needs
#define SLEEP_TIMEOUT TEN_SECONDS
TCHAR *g_pszAppName = TEXT("Program Files\CECamera\CECamera.exe");

Aby rozpocząć test musimy na urządzeniu umieścić program który chcemy przetestować, FocusApp i plik Hopper.exe. Następnie uruchamiamy FocusApp i zaraz szybko Hopper.exe. Od tego momentu Hopper rozpoczyna bombardowanie ekranu i nasza aplikacja poddawana jest testowaniu. Im dużej test trwa tym większe szanse znalezienia ewentualnych problemów. W trakcie procesu certyfikacji M2M Microsoft przeprowadza tylko jednogodzinne testy przy użyciu Hopper’a.

Problem z Hopper’em jest taki, że potrafi on tylko znaleźć problem, ale już nie powie nam co, było jego przyczyną. Owszem na urządzeniu w katalogu \testlog możemy znaleźć pliki *.log ale są to zrzuty uruchomionych procesów i statystyki ‚kliknięć’, które raczej średnio pomogą nam w znalezieniu bug’a. Jednym z rozwiązań jest uruchomienie aplikacji w trybie debug (aplikacja podłączona do Visual Studio) i uniemożliwienie Hopper’owi zamknięcia programu. W ten sposób, przynajmniej, Visual Studio poinformuje nas gdzie wystąpił problem.

Więcej informacji można znaleźć na blogu Hopper’a.

Reklamy

Written by sakowicz

Lipiec 31, 2007 @ 4:13 pm

Napisane w .NET CF, Tools

Jedna odpowiedź

Subscribe to comments with RSS.

  1. […] zakończyć działanie Hopper’a? Nie tak dawno pisałem jak korzystać z Hoppera. Jedną rzeczą która mnie w nim strasznie denerwowała był brak możliwości zakończenia jego […]


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: