.NET i takie tam

Designing .NET Class Libraries

leave a comment »

Interesujący webcast można znaleźć tutaj. Jest to prezentacja jednego PM z Microsoftu Krzysztofa Cwaliny (btw. kolejny Polak w MS ?) w którym przedstawia wskazówki dotyczące projektowania hierarchii klas. Podkreśla, że dobra biblioteka – jest przede wszystkim prosta i intuicyjna.

Sam, niedawno, miałem okazje projektować bibliotekę, umożliwiającą komunikację z systemem który rozwijam. Jednym z celów jakie przed sobą postawiłem była – prostota. Developer który będzie odwoływał się do niej, nie musi (a właściwie nie powinien – bo w sumie jest to po trosze tajemnicą firmową) wiedzieć jak dogłębnie działa mój system.

Powinien orientować się co chce uzyskać i do czego mniej więcej służą poszczególne klasy w dll. I to wszystko! Resztę powinien być wstanie wydedukować przeglądając dostępne metody i właściwości. W przypadku gdy chciałby zrobić coś bardziej skomplikowanego – proszę bardzo jest help (ew. forum czy w ostateczności email/telefon do twórcy).

Dlaczego było dla mnie naturalne, że prostota powinna – jest słusznym kierunkiem działań? No cóż – na pewno nie oglądałem tej prezentacji przed przystąpieniem do pracy (a szkoda), ale po prostu chciałem ukryć wszelkie niespójności (czytaj: bałagan który powstał w ciągu czterech lat pracy i wysiłków kilku różnych programistów) – istniejące w aplikacji.
Tak na marginesie z jakim bałaganem ludzie MS muszą sobie radzić – przy takiej liczbie zatrudnionych programistów. Strach pomyśleć.

Reklamy

Written by sakowicz

Marzec 31, 2007 @ 5:31 pm

Napisane w .NET

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: